سئوالات متدوال

سئوالات متدوال درباره اکستروژن و قالب آلومینیوم

قالب اکستروژن بصورت دیسکهایی از جنس فولاد گرم کار 1/2024 هستند که بصورت مدور و ضخیم، دارای چند حفره برای تولید پروفیل استفاده میشوند.

پرکاربردترین و صنعتی ترین آلیاژ آلومینیوم که در صنایع اکستروژن استفاده میشود 6063 و 6061 می باشد. لازم بذکر است آلیاژ 6061 از سختی بیشتری نسبت به 6063 برخوردار است.

عوامل و پارامترهایی چون سایز و ابعاد مقطع، تعداد سمبه و حفره های موجود در مقطع آلومینیوم، حساسیت و تلرنسهای ابعادی مقطع در تعیین قیمت قالب اکستروژن موثر هستند.

اکستروژن آلومینیوم فرآیندی است که آلیاژی خاص از آلومینیوم از طریق یک قالب اکستروژن با مقطع خاص تحت فشار تولید می شود. در این روش بیلت تحت فشار به داخل قالب فشرده شده و از سوی دیگر قالب مقطع مورد نظر خارج می گردد.

بیلت یکی از پرکاربردترین فرم های آلومینیوم در سطح جهان است. بیلتها مستقیما از طریق ریخته گری مداوم یا اکستروژن و یا غیرمستقیم از طریق نورد گرم تولید میشوند.

در ساخت بیلت از ترکیب شمش خالص آلومینیوم با عناصر فلزی دیگر استفاده شده و بیلت با آلیاژهای خاص بدست می آید.

قالب باز به قالبهایی گفته می شود که در مقطع مورد نظر هیچگونه حفره یا سوراخی وجود ندارد و از این نوع پروفیل می توان به انواع نبشی، تسمه و ناودانی اشاره کرد.

قالب بسته به آن دسته از قالبهایی گفته میشود که حداقل یک حفره در آن وجود داشته باشد.

رنگ پودری الکترواستاتیک، از روش باردار کردن پروفیل و ذرات پدر رنگ و سپس پخت پروفیل در داخل کوره بهره میگیرد و بیش از 16000 طیف رنگ را شامل میشود.

آندایزینگ یک روش شیمیایی است و دارای طیف رنگ محدود میباشد.

مواد اولیه فابریک، همانطور که از نامش پیداست از مواد اولیه خالص(شمش) و ترکیب آن با عناصر دیگر جهت ساخت آلیاژ مورد نظر استفاده شده است. ولیکن مواد اولیه تبدیلی، از بازیافت پروفیل و مقاطع آلومینیوم ضایعاتی عمل آوری میگردد.

مشاوره فنی آنلاین
ارسال از طریق واتس آپ

09127106787