خوردگی آلومینیوم | مقاومت الومینیوم در برابر خوردگی |حساسیت الومینیوم در برابر خوردگی|

خوردگی آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم

در مطلب زیر قصد داریم موضوع خوردگی آلومینیوم و عوامل موثر بر آن را بررسی نماییم. میزان مقاومت در برابر خوردگی ، یکی از مسایل تعیین کننده در انتخاب فلزات برای کاربردهای مختلف می باشد. یکی از خواص شگفت انگیز آلومینیوم، مقاومت در برابر خوردگی، تحت تاثیر رطوبت و طیف وسیعی از مواد شیمیایی است.

واکنش خوردگی آلومینیوم

وقتی فلز آلومینیوم به طور خالص در برابر هوا قرار می گیرد، بلافاصله با یک لایه اکسید آلومینیومی پوشیده می شود. این لایه مشابه یک پوشش، مانع خوردگی آلومینیوم می گردد و در اکثر محیط ها نسبتا پایدار است. اگراین لایه در اثر سائیدگی از بین برود، فلز دوباره لایه دیگری از اکسید آلومینیوم باز تولید مینماید. ضخامت این لایه نازک طبیعی در حد 0.025 میکرون است، با این وجود بقدری از استحکام برخوردار است که مانع مؤثری در مقابل اغلب مواد خورنده محسوب می گردد. بطور کلی می توان گفت که لایه محافظ، در محلول های یونی با PH بین 4.5 تا 8.5 پایدار است و فقط در اسید ها و باز های قوی محلول می باشد. در مجموع آلیاژهای آلومینیوم در برابر برخی مواد شیمیایی خاص مثل کلر، آمونیوم و هیدرو اکسید باریم ضعیف و آسیب پدیر هستند و در برابر موادی چون لبنیات، روغن، محلول های شکر دار و آب حتی در درجات حرارت کاملا مقاوم هستند.

 

در صورتیکه از ترکیبهای مقاومتر در برابر خوردگی استفاده شود ، آلومینیوم ابتدا واکنش نشان میدهد اما با گذشت زمان و تشکیل لایه محافظ اکسیدی سرعت واکنش کاهش میابد.

رفتار آلیاژهای آلومینیوم در برابر خوردگی:

آلومینیوم آلیاژهای متفاوتی دارد که میزان مقاومت و حساسیت هریک متفاوت است.البته برخی از آلیاژهای خاص آلومینیوم نسبت به دیگر آلیاژها مقاوم تر هستند.
برای مثال گروه آلیاژهای آلومینیوم – منیزیم (AL-Mg) در مقابل هوا و آب دریا مقاوم هستند. از طرف دیگر خوردگی آلومینیومآلیاژهای آلومینیوم که حاوی مس یا روی هستند از نظرمقاومت به خوردگی ضعیف تر و از نظر استحکام مکانیکی قویتر می باشند.
اگر در تولید آلیاژ آلومینیوم از مس استفاده شود به دلیل مقاوم نبودن فلز مس در برابر رطوبت، امکان ایجاد حفره در فلز وجود دارد و مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم را بسیار کاهش میدهد.این ترکیب اگر در برابر اکسیژن محلول قرار بگیرد آسیب می بیند. درمجموع آلیاژهای متنوع آلومینیوم امکان جوابگویی برای شرایط متفاوت زیادی را ایجاد میکند.

نظرات شما

X
قالب ووکامرس